Poor People Cannot Lose Weight

Posted 03-18-2012 at 09:20 AM by Krista

I am a fan of Jillian Michaels and have been doing her workouts for the last few months. When I stick to watching my calories and exercising, I do see results. I am a Facebook friend of Jillian Michaels, and recently she posted a detailed message about a meal plan that she has sponsored, which is apparently a bit expensive. She defended herself in her post, because she has been getting a lot of negative comments about the cost, by saying that weight loss does not have to be expensive. (This is supposed to be gourmet organic food.) She suggested that you could check out her cookbook from the
library, or use the diet plans she has provided on the web, free of charge.

There was various comments, but the one that caught my attention was a poster who replied, “Do the math: a skinless chicken breast which serves two costs $4.99. A loaf of bread and bologna which serves eight is $4.99. Poor people can’t lose weight.”

This made me shake my head a bit ruefully, because I used to defend my own bad eating habits in the same manner. After all, a double cheeseburger at McDonald’s cost a dollar. A dollar! What “healthy” food can you get for that? Yes, it is a bit more challenging, both financially and takes more time to plan and execute. Sometimes it is so much easier to just go through a drive-thru and get a bag of grease! I know, I’ve been there, too.

And I’ve also been there with the copouts. Yes, it does cost a bit more to eat better. A fresh piece of corn is about fifty cents, when you can get a can for seventy, and feed more. Bottom line, if you want to lose weight, if you want to eat healthy, you can find a way. I am on WIC, and it wasn’t until we started that that we really began eating fresh fruits and veggies. We have been incorporating them into all our meals, not only because it’s healthier, but because we like the way they taste.

Once and for all let’s toss the excuses and focus on leading more active, healthier lives. For us, and for our children.

Filed Under: Family Health

Comments

7 Responses to “Poor People Cannot Lose Weight”

  1. qsefthuko on March 18th, 2012 5:24 pm


    Someone said that to me also. I pointed out a lb of potaoto chips cost more than a lb of fat free baked potato. A lb of carrots or a lb of apples costs as much as or less than a lb of cookies or candy. People mentioned organic. I pointed out you can buy organic junk food. If your eating nonorganic junk food than sub nonorganic healthy food. It is actually cheaper.

  2. BooneNicuMama on March 19th, 2012 9:08 am


    A handful of carrots go so much further then a handful of chips. It hurt for the first couple weeks to buy things like carrots and apples instead of chips or fries for my kids ( they still eat just regular PB&J’s, I want my kids to still be kids and all) but they are so much fuller off these things. It’s so much better for them, and their energy level and grades are even improved off the better diet. We have limited resources, WIC being one of them, and even when we personally can’t afford fresh, frozen is our next choice. Frozen corn or peas are much more affordable then people give them credit for and they pack as much nutrition as fresh. For a large family with a small food budget, it works well.

  3. moonlightblonde on March 19th, 2012 9:13 am


    I can definitely buy a bag of cookies or candy WAY cheaper than a bag of carrots or apples here. We don’t buy prepackaged food & it is EXPENSIVE, yesterday we filled one and almost a half green bins for the grocery store and spent 80$ – we hardly bought any meat at all(just 3 very small pork chops for dinner last night), it was almost completely fruits, veggies, yogurt, milk & butter.

  4. Laura Lou on March 19th, 2012 9:29 am


    We eat a lot of good food, plenty of it is organic. and food is one of our biggest expenses. Makes sense to me. Food is energy. And it’s the building blocks of our body. It’s expensive, but I’m sure it’s cheaper than doctors and pills. Tastes a whole lot better and is a whole lot more fun, too.

  5. Laura Lou on March 19th, 2012 9:34 am


    I’ve found the cheapest way to buy fruits and veggies is to cook according to what i find fresh and cheap. there is almost always at least one fruit and one veggie that looks great and is way less expensive than the rest. Don’t forget cabbage. It’s delicious if you cut it in shreds with a knife and throw it in a frying pan with sea salt and plenty of butter and a teensy bit of water. pepper it at the end. Even my brother likes it. ranges from 17 cents a lb. this time of year to about 65 cents. hard to beat that and it’s very nutritious.

  6. Laura Lou on March 19th, 2012 9:38 am


    I’ve found the cheapest way to buy fruits and veggies is to cook according to what i find fresh and cheap. there is almost always at least one fruit and one veggie that looks great and is way less expensive than the rest. Don’t forget cabbage. It’s delicious if you cut it in shreds with a knife and throw it in a frying pan with sea salt and plenty of butter and a teensy bit of water. pepper it at the end. Even my brother likes it. ranges from 17 cents a lb. this time of year to about 65 cents. hard to beat that and it’s very nutritious.
    Store brand plain yougurt is great with mashed bananas. Many kinds of apples (take out the hard core and seeds) are superdelicious steamed with hardly any water. There’s usually an apple for 99 cents a pound. I’ve found that the regular supermarkets are very expensive for produce. Spanish and asian supermarkets are cheaper and fruit and veggie “farmer’s market” style stores are cheaper still. Being willing to eat new kinds of foods helps a lot.

  7. SheenaBee on March 19th, 2012 11:35 am


    I completely disagree that fresh, healthy food is more expensive than crap. A bag of apples is say $5 not on sale, and a bag of chips is $3 on sale. But those apples will offer more servings than those chips. ANd as other posters have stated, you feel fuller and get more energy so you’re not going back for more junk food. This applies to fresh veggies too. And if you eat what’s in season, those fruit/veggies are always on sale. The grocery store near me has strawberries on sale right now at 3 pints for $5. That’s a LOT of strawberries for a great price!
    I do understand how this misconception can apply to meat, though. I have started buying better meat (organic, grass-fed, etc) from a butcher, and it is more expensive. But I feel like it is an expense that is worth it.

Feel free to leave a comment...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Leave Your Comment Join Diaper Swappers or login to comment!