View Single Post
Old 09-22-2012, 03:38 PM   #6
qsefthuko's Avatar
qsefthuko
Registered Users
sitesupporter
seller
seller
 
Join Date: May 2011
Posts: 14,026
Re: does making soap cost more then buying?

Quote:
Originally Posted by vjbakke View Post
It would be cheaper to buy it made IMO if you don't already have all the supplies or have a way to sell it as well. The soap making supplies add up and to make a good bar you don't want to use cheap veggie oil. I buy my lye in bulk about 10 lbs at a time and buy oils in bulk when I can. I use mainly olive oil, coconut oil and organic palm oil, those are the basics.
I was considering making our own soap. When I added up the cost of quality materials I found buying from coops in bulk was going to be significantly cheaper unless I planned on making in bulk and selling. If all I wanted was cheap soap and didn't care to much about the quality of ingredients it was perhaps a bit cheaper but not a lot.
qsefthuko is offline   Reply With Quote