View Single Post
Old 09-23-2012, 09:03 AM   #8
Leah52's Avatar
Leah52
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Mar 2007
Location: Clifton Forge, VA
Posts: 6,653
Re: does making soap cost more then buying?

You could try melt and pour soap bases from somewhere like Bramble Berry. You can get a 7 pound sample set for $20, pour it into a Rubbermaid container instead of a "real" mold and it wouldn't cost too much. Essential oils would add some cost but you could always just go with unscented. Another idea is to get the ends and pieces assortments from other soap makers, you can usually get a mixed bag for a decent price.
__________________
Jesus follower, pacifist, homeschooled, homeschooling mama of 5
For there to be peace at home there must be peace in the heart. ~Lao Tzu
Leah52 is offline   Reply With Quote