View Single Post
Old 01-16-2013, 05:23 PM   #19
JennTheMomma's Avatar
JennTheMomma
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 7,820
My Mood:
Re: Let's talk childhood obesity....

Quote:
Originally Posted by DesertRat View Post
I don't think this is necessarily true though. I read a blog that was talking about the price of cereals, for example. Ounce for ounce they are SO MUCH more expensive than buying regular grains, like oatmeal or cracked wheat. Sure, they take more time to prepare, but they are cheaper and a lot healthier than the stuff in the cereal aisle.

Also, some of your ready-to-cook meals like Rice-a-roni or pasta where you just add water (those instant-type meals) can be made cheaper if you buy plain rice or pasta and add your own seasonings. It takes more work, but again, it's cheaper.
I think it's regional. Where I live store brand cereal is generally a dollar cheaper than store brand oatmeal, or an oatmeal that isn't instant (non instant is really expensive). Store brand pop tarts are also super cheap compared to a granola bar or something like that. Also most people here are trying to get more for their buck, so usually it's all store brand stuff, boxed, frozen and canned. I don't buy those things, but I use to be an independent BF counselor for WIC and most of the families I saw at only store brand, really cheap food that had very little nutrition in it.
JennTheMomma is offline   Reply With Quote