Reply Hey Mom! Learn more about the Gerber Life Insurance Grow-Up Plan!
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-10-2007, 10:41 PM   #1
CrunchyMama0607's Avatar
CrunchyMama0607
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15,725
My Mood:
Red face Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Spent $143 this time (was $150 last time, so we've gotten better!) DH insisted on going to walmart so heres what we got: (I'd forgotten to add a few things on my list)

RED=name brand

-1 bag store brand egg noodles-$1
-1 big box store brand cornflakes-$1.33
-1 box kellogs cereal b/c the kind dh likes isn't made in generic-$2.63
-1 bag frozen biscuits-$3.42
-1 bag frozen veggies-$1.72
-2 bags frozen broccoli-.84
-1 thing of fresh romaine lettuce-$1.48
-2 cucumbers-.64 a peice
-1 bag california veggies (frozen)-$1.26
-2 boxes store brand dry rotini pasta-.68 a box
-1 magazine on sale for $1.99 b/c its been so long since ive bought oneWomans Day-lotsa tips!
-1 ranch dressing (dh had to have name brand)-$3.18!
-1 store brand italian dressing-$1.28
-1 giant container generic ketchup-$1.98
-1 bag oranges-$4.87
-2 bags bacon bits (couldnt find generic, sigh)-$2.74
-2 frozen grape juices-$1.46
-1 head iceburg lettuce-$1.28
-canned yams (2)-.86 a can
-store brand canned peaches (2)-.88 a can
-2 cans store brand pineapple-.93 a can
-2 cans generic green beans-.46 a can
-3 fresh tomatoes-$1.73 a lb
-1 can cream of celery-generic-.68 a can
-2 cans cream of chicken-generic-.68 a can
-canned kidney beans (2 )-.50 a can
-5lb bag russet potatoes-$2.68
-2 loaves generic white bread-$1.07 a loaf
-french bread (2 loafs in 1 bag)-$2.73?
-2 bags bake n brown rolls (generic)-$1.14 a bag
-1/2pint choc milk for dd-.51
-1 box generic pancake mix-$1.33
-2 generic baking sodas-.28 a box
-jiffy brand pizza crust mix (2)-.38 a box
-various boxed puddings (2 van, 2 choc)-.50 a box
-2 jiffy brand muffin mix-.48 a box
-1 bag diced walnuts-$2.98!
-1 generic bag brown sugar-$1.22
-2 fruit gushers boxes (dh got these)-$1.98 a box
-1 gallon milk-$3.69 generic brand too!
-1 bottle terriaki sauce-$1.92
-1 generic huge box oatmeal-$1.98
-canned corn (2)-.42 a can
-2 cans tomato paste-.35 a can
-canned mandrin oranges for dh (not sure how many)-.50 a can
-1 generic container half and half-$1.08
-1 generic sour cream-$1.84
-1 generic cottage cheese-$3.26 and thats generic
-6 yoplait yogurts-.54 a peice
-1 store brand cesar salad dressing-$1.28
-1 big bottle spaghetti sauce (dh wont eat the canned kind, sigh)-$2.56
-1 can gatorade powdered drink mix-$8.38!
-1 store brand pack of boxed raisins for dd-$1.22
-3 generic cream cheese boxes-$1.32
-1 generic block cheddar cheese-$3.67
-2 cans frozen apple juice-.98 a can
-3 small bags chips for dh's lunch (.30 each?)
-2 bags frozen ravioli-$1.98
-1 big container cranberry apple juice-$3.88
-1 bag frozen peas-$1.72?
-2 cans generic diced tomatoes-$1.73?
-1 pack ballpark weiners-$1.98
-1 bag apples-$3.32
-2 packs jello w/fruit in it-$1.92
-packs koolaid (about 4)-.18each
-1 pack generic sliced cheese (was only .94!)
1 generic tub butter-.66
-1 generic box stick margerine-.68
-1 container black pepper b/c we were out-$1.98
-1 dozen med sized eggs-$1.32

***PG woman w/a killer craving for choc avoiding the halloween candy aisle-PRICELESS!****

I told dh next time I'm going grocery shopping by myself, at SAVEALOT! But we still got alot for how much we spent.
__________________
Ash~Mama to 3

Last edited by CrunchyMama0607; 09-10-2007 at 11:44 PM.
CrunchyMama0607 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2007, 11:08 PM   #2
funkymama's Avatar
funkymama
Registered Users
seller
 
Join Date: May 2007
Location: SoDak
Posts: 428
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

wow ... that's a big list! how often do you grocery shop?

I grocery shopped Saturday with cash for the first time (easing into the cash/envelope system) and hit $60 right on (actually, $58ish). And, that's for about 1 1/2 wks. I'm budgeting $200/mo. I tossed my list, but here's what I can recall w/ prices ... we also have 6% sales tax that I have to figure in. ETA: Non-sale items are in blue.

4 cans Hunts spaghetti sauce (69c each)
romaine lettuce (89c)
3 lbs marg (1.80 - 60c each)
bananas (39c)
2 16 oz bags pasta (75c each)
1lb green grapes ($1.29)
1.25 lb nectarines ($1.21)
2 64oz Old Orchard juice ($1.50 each w/ sale & coup)
2 8oz Gerber baby cereal ($1.09 each w/ coup)
4 pack 12-10" tortillas (1.25/each)
5 30 oz cans chili beans ($1/each)
28 oz can diced tomatoes ($1.32)
ranch dressing (2.32)
12oz shredded cheese (4/$11)
16 oz Old El Paso salsa ($1.50)
10oz frozen spinach (94c)
5qt pail ice cream ($4.79)
Nature Valley granola bars ($1.83 w/ sale & coup)
saltines ($1.32)
graham crackers ($1.33)
cottage cheese ($2.29)

p.s. I don't mean to hijack your thread, either ... just thought it'd be interesting to compare prices, especially since I'm shopping at small town grocery stores.
__________________
[LEFT] Jessica ~ mama to Aubrey 3/1/09, Forrest 3/28/07 & angel Ashlynn 11/23/05 ~
~ my ebay feedback ~ I create addictively good handcrafted jewelry ~

Last edited by funkymama; 09-11-2007 at 11:51 AM. Reason: eta
funkymama is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2007, 11:19 PM   #3
CrunchyMama0607's Avatar
CrunchyMama0607
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15,725
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Quote:
Originally Posted by funkymama View Post
wow ... that's a big list! how often do you grocery shop?

I grocery shopped Saturday with cash for the first time (easing into the cash/envelope system) and hit $60 right on (actually, $58ish). And, that's for about 1 1/2 wks. I'm budgeting $200/mo. I tossed my list, but here's what I can recall w/ prices ... we also have 6% sales tax that I have to figure in.

4 cans Hunts spaghetti sauce (69c each)
romaine lettuce (89c)
3 lbs marg (1.80 - 60c each)
bananas (39c)
2 16 oz bags pasta (75c each)
1lb green grapes ($1.29)
1.25 lb nectarines ($1.21)
2 64oz Old Orchard juice ($1.50 each w/ sale & coup)
2 8oz Gerber baby cereal ($1.09 each w/ coup)
4 pack 12-10" tortillas (1.25/each)
5 30 oz cans chili beans ($1/each)
28 oz can diced tomatoes ($1.32)
ranch dressing (2.32)
12oz shredded cheese (4/$11)
16 oz Old El Paso salsa ($1.50)
10oz frozen spinach (94c)
5qt pail ice cream ($4.79)
Nature Valley granola bars ($1.83 w/ sale & coup)
saltines ($1.32)
graham crackers ($1.33)
cottage cheese ($2.29)
Good deal!!!

As for walmart matching prices w/savealot~I'm not sure but itd be nice if they do!
__________________
Ash~Mama to 3
CrunchyMama0607 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2007, 11:12 PM   #4
haileykey
Registered Users
seller
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 292
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Wow you did get quite a bit...did you have any coupons or did you price match anything?
Will Wal*Mart price match Save A Lot.....I don't know I have never lived anywhere where there was one.....so I am not sure...but I know Wal Mart will price match other grocery stores...maybe that would help you?
But AWESOME job mama...off to get my recipe and post what I got.
haileykey is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2007, 11:17 PM   #5
CrunchyMama0607's Avatar
CrunchyMama0607
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15,725
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Thanks! Thats for 2wks-I had coupons for the yogurts but DH didn't ask if they were expired until I'd buried them (the yogurts) beneath all the food, otherwise they wouldn't have been bought & I didn't need the cottage cheese b/c I was gonna use it for stuffed jumbo shells but couldn't find any...it got buried as well. Then we almost ran into a fam member that I haven't talked to in over a yr for good reasons so I was trying to hurry ~sigh~ I just wanted to enjoy shopping.

All that food goes to DH's lunches and bfast/lunch/dinner every night for 2wks for 2 adults and one toddler who loves to eat.
__________________
Ash~Mama to 3

Last edited by CrunchyMama0607; 09-10-2007 at 11:18 PM.
CrunchyMama0607 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2007, 08:09 AM   #6
jrk's Avatar
jrk
Registered
seller
 
Join Date: Jun 2006
Location: Iowa
Posts: 5,083
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

I can do that too, as long as my kids aren't with me. When they're with me, I don't get 1/2 the things on my list (which then requires another 1/2 hour drive to the store) and they get a bunch of junk we don't need.

I told dh from now on, the kids will NOT come with me to get groceries and I'll be doing 90% of my shopping at Aldi's (cheap store) like I used to.

It's just getting rediculous what we're spending on food and extras. Dh agrees.
__________________
Jen
Momma to Paige & Logan
and my furbabies Charlee & Ollie
jrk is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2007, 08:38 AM   #7
Amberjoe_1's Avatar
Amberjoe_1
Registered Users
seller
 
Join Date: Nov 2006
Location: Indiana
Posts: 3,339
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Sweet! You got a TON of stuff for that much! Should the gatorade last you a good long time?That was a big chunk out of the budget, but at least it'll last.

I didn't know if you wanted us to point out anything that you could improve on..if not then disregard! LOL I noticed you spent 10.57 on breads, not including the box mixes. You could make your own..(I know you make good biscuits!) and save a good bit from that.

Congrats for coming out UNDER budget!! WOOHOO

So whats on the menu?
__________________
Mommy to Judah & Adelaide & Adam :wave2: Wife to Joe!

See what's new @ Monster Fluff Studio's Blog
Amberjoe_1 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2007, 08:40 AM   #8
bebeboy03's Avatar
bebeboy03
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: May 2007
Location: Indiana
Posts: 1,812
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

I have to agree with you earthmama!! I used to shop at Walmart, its basically right next door to our apt complex. But then I started shopping at Payless (Kroger) b/c they actually have sales on things and I end up spending less than at Walmart. I know people think that Walmart is so cheap, but on some stuff its more expensive. I can get my groceries cheaper at Kroger! Plus I get 10cents off of gas for every $100 I spend at Kroger.
__________________
Courtney, mama to Peytonn, Bennett, Avonlea Quinn
cautiously expecting #4 October 2013
bebeboy03 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2007, 10:50 AM   #9
redheadedangels's Avatar
redheadedangels
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2006
Location: Missouri
Posts: 4,215
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Quote:
Originally Posted by jrk View Post
I can do that too, as long as my kids aren't with me. When they're with me, I don't get 1/2 the things on my list (which then requires another 1/2 hour drive to the store) and they get a bunch of junk we don't need.

I told dh from now on, the kids will NOT come with me to get groceries and I'll be doing 90% of my shopping at Aldi's (cheap store) like I used to.

It's just getting rediculous what we're spending on food and extras. Dh agrees.
thats what i tell my dh! IF i take all 3 kids with me we end up with boxes of poptarts, sweet sugar cereal, chips, boxes of juicies, several bags of chips, waffles shaped like Spongebob...etc LOL! And i end up forgetting stuff i actually wanted to get! Not to mention my kids are positively terrible in the store! Its like they save up all their bad ideas and try them out in the store!
redheadedangels is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2007, 11:42 AM   #10
funkymama's Avatar
funkymama
Registered Users
seller
 
Join Date: May 2007
Location: SoDak
Posts: 428
My Mood:
Re: Grocery shopping tonight...heres what I got & total

Planning for three meals makes a big difference, doesn't it!?!

I just plan for supper and count on leftovers and sandwiches (PB&J, cheese or egg salad) for lunch and oatmeal w/ fruit or yogurt for my breakfast. DS is just starting solids, so he's cheap to feed yet. So, that's part of why we can get by cheap.

I know what you mean about being in a hurry. If I shop around 5:00, it's too busy, I get in a hurry and don't think! You did great, though. It's good to get out of the store w/ a smaller bill than usual.

A note on the cottage cheese - you could just make a pasta bake. Mix up your filling like for the stuffed shells, mixed with sauce & cooked pasta and bake. I had that just a few nights ago and it's on my meal list again.

Quote:
Originally Posted by earth_mama06 View Post
Thanks! I didn't need the cottage cheese b/c I was gonna use it for stuffed jumbo shells but couldn't find any...it got buried as well. Then we almost ran into a fam member that I haven't talked to in over a yr for good reasons so I was trying to hurry ~sigh~ I just wanted to enjoy shopping.

All that food goes to DH's lunches and bfast/lunch/dinner every night for 2wks for 2 adults and one toddler who loves to eat.
__________________
[LEFT] Jessica ~ mama to Aubrey 3/1/09, Forrest 3/28/07 & angel Ashlynn 11/23/05 ~
~ my ebay feedback ~ I create addictively good handcrafted jewelry ~
funkymama is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Copyright 2005 - 2014 Escalate Media. All Rights Reserved.