Reply Hey Mom! Learn more about the Gerber Life Insurance Grow-Up Plan!
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-28-2012, 03:09 PM   #71
jbug_4's Avatar
jbug_4
Registered Users
seller
 
Join Date: May 2011
Location: Chase, MI
Posts: 6,760
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

I don't have any bulk stores near me either- and I am in the US. One of our stores offers a bulk section, but its a no go for us because dd has allergies. There is too much of a risk for cross contamination. Luckily Walmart does sale tiny packages of some stuff- more cost effective to buy the bigger package but when you only have so much money to spend on one trip you then thats all you got. Its a little mini cycle.

Anybody doing this with a family- check out the link that mdenver posted like 2 pages ago. It has some recipes that could probably be worked in pretty easily. Won't work for me with the individual plan, but with more money it could work. And the recipes look pretty good. I book marked the site to use for my regular shopping.

Advertisement

__________________
SAHM to LR 7/26/07 and IHM 10/6/10, wife to a self proclaimed genius, ex-navy guy. Going places and doing things that I always dreamed of, but never imagined I would.
jbug_4 is offline   Reply With Quote
Old 04-28-2012, 03:22 PM   #72
2+2macht4's Avatar
2+2macht4
Super Moderator
sitesupporter
seller
seller
 
Join Date: Oct 2010
Location: In a quaint village smack in the middle of the black forest.
Posts: 15,567
Re: S/O of the $1.50 per day

Quote:
Originally Posted by altuttle View Post
The stores were Tesco, Sainsburys, and ASDA. All of that stuff is the generic store brand as the national brands were a lot more expensive.

Cheddar cheese here is crazy but I managed to score it for 50% off. it is usually 4 Pounds+ for 350-400 grams (which I dont think is quite a LB). Right now at the exchange rate that would be about $6.64 US.

I was wondering what stores are close to you cause I was trying to see what the difference in cost from Pound to Euro was.
I shop mainly at aldi and lidl. I watch netto for produce and meat sales and short sale foods.

I have access but rarely venture into edeka, penny, kaufland.
__________________
Rena , Married to my German BFF T . Mom to 2 energizer bunnies L (12/2010) and E (10/2012). Come play with me: ISO/IHA, M2M,
2+2macht4 is offline   Reply With Quote
Old 04-28-2012, 08:33 PM   #73
nrsenadenos's Avatar
nrsenadenos
Registered Users
seller
 
Join Date: Jan 2008
Location: Cleveland
Posts: 8,874
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Whole Foods is the only store that stores stuff in bulk here where you could buy 10 cents worth of rice...and they are too expensive for the budget.

It actually saddens me that there are people that have to try and eat this way everyday...particularly with so much stuff that goes to waste here in the States. I've been trying to be more conscious of what we're buying so we have less getting wasted, but even then I'm guilty of overbuying...
__________________
Nicole A not-very-crunchy-but-here-anyways Mommy to:
River 10/10/11 Caleb1/29/10, Shane3/31/08, Athena2/5/07,
Jasmine7/20/05
And someone NEW coming in October! Plus 2 angels, 8 chickies, 2 ducklings, and a wolfdog.
nrsenadenos is offline   Reply With Quote
Old 04-28-2012, 09:05 PM   #74
phridae's Avatar
phridae
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Oct 2008
Location: Clinton, Wisconsin
Posts: 2,559
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Quote:
Originally Posted by Serenajean1 View Post


Holy sheep where do you shop.

Its funny some stuff that is expensive in the US is cheaper here, but what is dirt cheap in the US costs more here.

I do not want to talk about what cheddar cheese costs here It is a very rare treat
I'm in Wisconsin. If I could send you cheese, I would!
__________________
phridae is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 01:45 PM   #75
phridae's Avatar
phridae
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Oct 2008
Location: Clinton, Wisconsin
Posts: 2,559
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Okay. I went to the store and got some prices.

I would do this with my $7.50
2lbs of banana (.39/lb) =.78
1lb of rice .58
1lb of lentils .98
2 packages of ramen (.18/each) = .36
1 can tuna .50
16oz frozen mixed veggies .98
18oz oatmeal 1.64
Season salt .50
1dozen eggs 1.14

$7.46

Breakfasts would be oatmeal, an egg, and a banana (Not sure how many banana's I'd get, but I think 2lbs would be plenty?)
Snacks would be hard boiled eggs with season salt
Lunches and dinners would be ramen, each package mixed with half a can of tuna, then either rice and veggies, lentils and veggies, then lentils and rice with veggies. All seasoned with seasoned salt. I had to get that, haha. Otherwise everything would be so bland!
I'm assuming I'd have more than 5 bananas, and more oatmeal that I'd eat for breakfast, so that would full any gap and provide extra snacks to keep me full.
__________________
phridae is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 01:55 PM   #76
phridae's Avatar
phridae
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Oct 2008
Location: Clinton, Wisconsin
Posts: 2,559
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Here are all the prices I gathered at my store, if anyone else wanted to play around with them.

Banana .39
Carrots 1lb .64 2lbs 1.48
Celery .98
Garlic 3.38/lb
Onion .88/lb
Rice .58 1lb 1.08 2lb
Lentil .98lb
Black bean 1.38
Pintos .99
Can whole toms 1.24
Can diced toms .68
1lb elbow pasta .82
1 14.5oz can broth .78
Ramen .18
tuna .50
16oz mixed veggies .98
42 oz oatmeal 2.18 ( oatmeal prices for both quick cooking and old fashioned, no difference)
18oz oatmeal 1.64
Raisns 15oz 1.84
5lb flour 1.68
16oz oil 1.28
26oz salt .44
2.62oz pepper 1.00
Garlic powder.74
Chili powder .50
Season salt 4.75 oz .50
4lb sugar 2.28
sugar 20oz 1.32
Fruit cocktail 15.25 oz .98
black tea 100ct 1.35
1dz eggs 1.14
6 eggs .58
Margarine .92
Butter 2.78
15oz tub spread .98
14 oz ring bologna 2.74
Hotdogs .75/8
__________________
phridae is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 02:21 PM   #77
Bethany89's Avatar
Bethany89
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Apr 2010
Location: Ohio
Posts: 5,761
My Mood:
Quote:
Originally Posted by phridae
Here are all the prices I gathered at my store, if anyone else wanted to play around with them.

Banana .39
Carrots 1lb .64 2lbs 1.48
Celery .98
Garlic 3.38/lb
Onion .88/lb
Rice .58 1lb 1.08 2lb
Lentil .98lb
Black bean 1.38
Pintos .99
Can whole toms 1.24
Can diced toms .68
1lb elbow pasta .82
1 14.5oz can broth .78
Ramen .18
tuna .50
16oz mixed veggies .98
42 oz oatmeal 2.18 ( oatmeal prices for both quick cooking and old fashioned, no difference)
18oz oatmeal 1.64
Raisns 15oz 1.84
5lb flour 1.68
16oz oil 1.28
26oz salt .44
2.62oz pepper 1.00
Garlic powder.74
Chili powder .50
Season salt 4.75 oz .50
4lb sugar 2.28
sugar 20oz 1.32
Fruit cocktail 15.25 oz .98
black tea 100ct 1.35
1dz eggs 1.14
6 eggs .58
Margarine .92
Butter 2.78
15oz tub spread .98
14 oz ring bologna 2.74
Hotdogs .75/8
You could mix up some tortillas and have lentils and black bean tortillas with some diced tomatoes and
__________________
Bethany - Wife to Andrew, Momma to C (01/2010) & B (07/2012)
Bethany89 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 11:47 AM   #78
nrsenadenos's Avatar
nrsenadenos
Registered Users
seller
 
Join Date: Jan 2008
Location: Cleveland
Posts: 8,874
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Quote:
Originally Posted by phridae View Post
Here are all the prices I gathered at my store, if anyone else wanted to play around with them.

Banana .39
Carrots 1lb .64 2lbs 1.48
Celery .98
Garlic 3.38/lb
Onion .88/lb
Rice .58 1lb 1.08 2lb
Lentil .98lb
Black bean 1.38
Pintos .99
Can whole toms 1.24
Can diced toms .68
1lb elbow pasta .82
1 14.5oz can broth .78
Ramen .18
tuna .50
16oz mixed veggies .98
42 oz oatmeal 2.18 ( oatmeal prices for both quick cooking and old fashioned, no difference)
18oz oatmeal 1.64
Raisns 15oz 1.84
5lb flour 1.68
16oz oil 1.28
26oz salt .44
2.62oz pepper 1.00
Garlic powder.74
Chili powder .50
Season salt 4.75 oz .50
4lb sugar 2.28
sugar 20oz 1.32
Fruit cocktail 15.25 oz .98
black tea 100ct 1.35
1dz eggs 1.14
6 eggs .58
Margarine .92
Butter 2.78
15oz tub spread .98
14 oz ring bologna 2.74
Hotdogs .75/8
You have some cheap prices! Just looking down the list...bananas run around 54 cents a pound here, a dozen eggs is like $1.75, not sure about 6, hotdogs are at least $2 for an 8 count package, onions tend to run $1.49 a pound, all of our spices are at least $1 per container or more, tub spread cheap stuff is $1.50...15 oz. cans of tomatoes go on sale for $1 a can, not sure the everyday price, ramen runs about 27 cents a package, canned tuna about 79 cents...1 pound pasta on sale is $1...that's just the stuff I buy often enough to know about what they run.

Which does go to show that where you live/what grocery stores you have available will greatly impact what you can buy for your food budget.
__________________
Nicole A not-very-crunchy-but-here-anyways Mommy to:
River 10/10/11 Caleb1/29/10, Shane3/31/08, Athena2/5/07,
Jasmine7/20/05
And someone NEW coming in October! Plus 2 angels, 8 chickies, 2 ducklings, and a wolfdog.
nrsenadenos is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 11:59 AM   #79
phridae's Avatar
phridae
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Oct 2008
Location: Clinton, Wisconsin
Posts: 2,559
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Quote:
Originally Posted by nrsenadenos View Post
You have some cheap prices! Just looking down the list...bananas run around 54 cents a pound here, a dozen eggs is like $1.75, not sure about 6, hotdogs are at least $2 for an 8 count package, onions tend to run $1.49 a pound, all of our spices are at least $1 per container or more, tub spread cheap stuff is $1.50...15 oz. cans of tomatoes go on sale for $1 a can, not sure the everyday price, ramen runs about 27 cents a package, canned tuna about 79 cents...1 pound pasta on sale is $1...that's just the stuff I buy often enough to know about what they run.

Which does go to show that where you live/what grocery stores you have available will greatly impact what you can buy for your food budget.
No joke. 25 miles away at another walmart (these prices were from walmart) eggs are .15 more expensive, ramen is 18/cents each 1lb bag if rice is 82 cents. Bananas were .49/lb yesterday.
And .75 cents hot dogs are not hot dogs you want to read the ingredients on.
__________________

Last edited by phridae; 05-07-2012 at 12:00 PM.
phridae is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 12:31 PM   #80
alyssa&rylan's-mommy
Registered Users
 
Join Date: Jul 2009
Location: NB, Canada
Posts: 657
My Mood:
Re: S/O of the $1.50 per day

Okay, there's 5 of us, so $7.50/day- I would spend $2.50 on a bag of potatoes, $2.50 on stewing beef, and $1 each on carrots and turnip- $7 total and make beef stew. Bonus: This would feed us for at least a couple of days!
alyssa&rylan's-mommy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Copyright 2005 - 2014 Escalate Media. All Rights Reserved.