Reply Hey Mom! Learn more about the Gerber Life Insurance Grow-Up Plan!
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-27-2012, 12:38 PM   #21
nbert921's Avatar
nbert921
Registered Users
seller
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pittsburgh, PA
Posts: 696
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

Quote:
Originally Posted by Msheidiann View Post
Not the advice the OP was looking for. This is formula feeding SUPPORT, not a place for you to put down using formula.

totally agree with you!

Advertisement

__________________
Nicci...PT WOHM, CDing, bottle feeding, non-cosleeping, vax-ing mama to A 5/7/11 and M 9/9/12 , expecting a newbie 3/22/14! married to the most incredible man and my bff J 6/11/10
nbert921 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 02:14 PM   #22
katherineemmons's Avatar
katherineemmons
Registered Users
 
Join Date: Sep 2012
Location: Michigan
Posts: 82
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

I also use the Sam's formula and my DD has no issues with it! It ends up being about $60 a month if we buy 3 of the large cans.
katherineemmons is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 06:04 PM   #23
Huxley's Avatar
Huxley
Registered Users
seller
 
Join Date: Mar 2012
Location: Ontario
Posts: 1,886
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

I never would have guessed formula would be cheaper in the States. I actually started Goats Rue and it worked and I haven't given my DD formula in a week, but it is so expensive I might have to go back to the formula. I am in Canada and the herbs seem to cost so much. I need the strngest ones and to take the highest dose. Thanks so much everyone. I thought formula was hmdreds of dollars a month.
Huxley is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 06:16 PM   #24
fiveofhearts's Avatar
fiveofhearts
Registered Users
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 316
Quote:
Originally Posted by mommy2sammy
We spent about $300 a month for nutramigen. I would say for regular formula you should be able to do $200 if you buy name brand.
Yep $240 ish for month of nutramigen.
fiveofhearts is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2012, 09:38 PM   #25
luvsviola's Avatar
luvsviola
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Dec 2006
Location: Central Indiana
Posts: 17,103
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

This thread cracks me up. DS is on Peptamin Jr, which is ready-to-feed. Our homecare company charges $28 for each juicebox size container. Our bill is about $4400 a month for it.

Obviously, insurance picks that up. But we spend more in a day than most of you spend in a month!
__________________
Kristen
Middle school teacher by day, super mom by night
Mommy to The Boss~2007, The Energizer Bunny~2009, and The Princess~2011
My kids are no longer in diapers, but somehow, my computer keeps finding its way back here...
luvsviola is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2012, 07:39 AM   #26
Computermama
Banned
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 13,800
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

For DD1 I spent about $35/week when she was on brand name formula. I cut that in half when I switched to store brand, she was EFF from about 4 weeks till 4.5 months then I slowly introduced solids and she took formula until she was just undr a year old. This was about 5 years ago.
Computermama is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2012, 04:35 PM   #27
babylove921's Avatar
babylove921
Registered Users
Formerly: mrsdrums1
 
Join Date: Oct 2008
Location: 33617
Posts: 3,954
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

I spend about $16 a week on Up&Up Brands Enfamil AR.
__________________
Megan, wife to Jason. Mommy to Asher, 2, Levi, 1 and Rebekah coming September 10.
babylove921 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2012, 04:41 PM   #28
AcrossTheUniverse's Avatar
AcrossTheUniverse
Registered Users
Formerly: ReiSapphireJade
seller
 
Join Date: Feb 2007
Location: Arizona!
Posts: 5,026
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

Quote:
Originally Posted by Huxley View Post
I never would have guessed formula would be cheaper in the States. I actually started Goats Rue and it worked and I haven't given my DD formula in a week, but it is so expensive I might have to go back to the formula. I am in Canada and the herbs seem to cost so much. I need the strngest ones and to take the highest dose. Thanks so much everyone. I thought formula was hmdreds of dollars a month.
Have you considered buying the herbs in bulk and making your own tincture or pills? It will be significantly cheaper in the long rung. Check out www.mountainroseherbs.com

I totally understand where you are coming from. I used to take 160mg of domperidone per day, plus 9 pills of fenugreek, and More Milk Plus Special Blend (with goat's rue) every day. I still had to supplement and on just the meds/herbs alone I was spending probably $100+ a month.
__________________
Heather, wife to James & mommy to:
Jaden (8.06), Mara (8.07), Fenn (5.09),
Elias (7.10), & Levi (11.11) 80lbs lost!
*i* Loved and Lost (6/12), (9/12), & (2/13) *i*

Last edited by AcrossTheUniverse; 09-09-2012 at 04:43 PM.
AcrossTheUniverse is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2012, 04:48 PM   #29
Palooka's Avatar
Palooka
Registered Users
Formerly: jenn.***
seller
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 4,451
My Mood:
Re: How much does a months worth of forums cost?

Quote:
Originally Posted by luvsviola View Post
This thread cracks me up. DS is on Peptamin Jr, which is ready-to-feed. Our homecare company charges $28 for each juicebox size container. Our bill is about $4400 a month for it.

Obviously, insurance picks that up. But we spend more in a day than most of you spend in a month!
Whoa! That's crazy! For $4,400 a month I would totally be your babe's wet-nurse!
Palooka is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2012, 05:44 PM   #30
ulawolf's Avatar
ulawolf
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Apr 2010
Location: michigan
Posts: 3,499
I did similac ready to feed soy for 9 months and it cost $60 total. Similac does so many coupons in the mail and in the paper that i was getting them free or
.50 a jug. I still stock up on the organic stuff even though my goal is to only bf dd who's almost five months. I have 120 jugs that i have paid $12 total for with expirations of 2013.
ulawolf is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Copyright 2005 - 2014 Escalate Media. All Rights Reserved.