Reply Hey Mom! Learn more about the Gerber Life Insurance Grow-Up Plan!
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-21-2012, 09:40 AM   #1
cassie.sattler's Avatar
cassie.sattler
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 625
does making soap cost more then buying?

dh and i really want to make our own soap but only if it is worth the cost. even with the cheapest oils possible.

have you had luck with cost savings?

Advertisement

__________________
pround young SAHM to Owen 5-21-12 married to my soul mate bill
CDING
cassie.sattler is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2012, 04:30 PM   #2
GEM Cloth's Avatar
GEM Cloth
Registered Users
Formerly: michellemomx3
seller
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arkansas
Posts: 11,623
My Mood:
Re: does making soap cost more then buying?

It's been easier for me to buy them already made because I seem to make a mess but I'm like you, I really want to make my own. I hope you get some good replies on this.
__________________
Michelle, mom to DD (7/9/99), DD (11/12/01), and DS (4/17/07); wife to DH (8/31/96)
GEM (Green and Economical by Michelle) Cloth
~*~REUSABLE CLOTH PAD SETS~*~ NOW SHIPPING OUTSIDE U.S.~*~
GEM Cloth is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2012, 04:51 PM   #3
cassie.sattler's Avatar
cassie.sattler
Registered Users
seller
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 625
Re: does making soap cost more then buying?

Quote:
Originally Posted by GEM Cloth View Post
It's been easier for me to buy them already made because I seem to make a mess but I'm like you, I really want to make my own. I hope you get some good replies on this.
it appears that if you get hrift store materials and use cheap veg oils it isnt so bad. i just cant beleive how expensive dr. bronners is. i found that if you grate a bar of it and add it to a boiling gallon of water then beat it once cooled it makes a fine liquid and really stretches the cost
__________________
pround young SAHM to Owen 5-21-12 married to my soul mate bill
CDING
cassie.sattler is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2012, 07:39 PM   #4
GEM Cloth's Avatar
GEM Cloth
Registered Users
Formerly: michellemomx3
seller
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arkansas
Posts: 11,623
My Mood:
Re: does making soap cost more then buying?

It is expensive, but a little bit goes a very long way and we use it here for all manner of personal and household cleaning. I should do this you mentioned with a bar of soap and see how it works.
__________________
Michelle, mom to DD (7/9/99), DD (11/12/01), and DS (4/17/07); wife to DH (8/31/96)
GEM (Green and Economical by Michelle) Cloth
~*~REUSABLE CLOTH PAD SETS~*~ NOW SHIPPING OUTSIDE U.S.~*~
GEM Cloth is offline   Reply With Quote
Old 09-22-2012, 03:25 PM   #5
vjbakke's Avatar
vjbakke
Registered Users
seller
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,524
My Mood:
Re: does making soap cost more then buying?

It would be cheaper to buy it made IMO if you don't already have all the supplies or have a way to sell it as well. The soap making supplies add up and to make a good bar you don't want to use cheap veggie oil. I buy my lye in bulk about 10 lbs at a time and buy oils in bulk when I can. I use mainly olive oil, coconut oil and organic palm oil, those are the basics.
vjbakke is offline   Reply With Quote
Old 09-22-2012, 03:38 PM   #6
qsefthuko's Avatar
qsefthuko
Registered Users
sitesupporter
seller
seller
 
Join Date: May 2011
Posts: 16,345
Re: does making soap cost more then buying?

Quote:
Originally Posted by vjbakke View Post
It would be cheaper to buy it made IMO if you don't already have all the supplies or have a way to sell it as well. The soap making supplies add up and to make a good bar you don't want to use cheap veggie oil. I buy my lye in bulk about 10 lbs at a time and buy oils in bulk when I can. I use mainly olive oil, coconut oil and organic palm oil, those are the basics.
I was considering making our own soap. When I added up the cost of quality materials I found buying from coops in bulk was going to be significantly cheaper unless I planned on making in bulk and selling. If all I wanted was cheap soap and didn't care to much about the quality of ingredients it was perhaps a bit cheaper but not a lot.
qsefthuko is offline   Reply With Quote
Old 09-22-2012, 08:57 PM   #7
AutumnRose's Avatar
AutumnRose
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 3,141
My Mood:
Re: does making soap cost more then buying?

Cheaper then wally world's cheap stuff? not a chance (if you can prove me wrong please do! I'd love to be able to do it!)

When I sat down and calculated everything, materials needed besides ingredients (yes you'll have a big spend down at first but you will not be buying materials every time) it came out to 1/2 of that WAHM's are charging. Which makes sense seeing that the rule of thumb in running your own business is to AT LEST double the cost of materials to formulate a cost. BUT you also have to figure trial and errors for yourself too. Some recipes may not be what you are looking for, you might do it wrong, practice makes perfect, etc.
ATM, for us, I'm better off just buying through coops. Maybe once we get our tax return I'll invest in the whole shabang and run with it. But we'll see...I have other things that might take precedence...
__________________
PM me, I have a habit of missing posts on threads!
Willing to ship anywhere just ask!
AutumnRose is offline   Reply With Quote
Old 09-23-2012, 09:03 AM   #8
Leah52's Avatar
Leah52
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Mar 2007
Location: Clifton Forge, VA
Posts: 6,653
Re: does making soap cost more then buying?

You could try melt and pour soap bases from somewhere like Bramble Berry. You can get a 7 pound sample set for $20, pour it into a Rubbermaid container instead of a "real" mold and it wouldn't cost too much. Essential oils would add some cost but you could always just go with unscented. Another idea is to get the ends and pieces assortments from other soap makers, you can usually get a mixed bag for a decent price.
__________________
Jesus follower, pacifist, homeschooled, homeschooling mama of 5
For there to be peace at home there must be peace in the heart. ~Lao Tzu
Leah52 is offline   Reply With Quote
Old 09-27-2012, 08:52 PM   #9
Sarawithouth's Avatar
Sarawithouth
Registered Users
seller
seller
 
Join Date: Jan 2011
Location: Houston
Posts: 1,851
Quote:
Originally Posted by Leah52
You could try melt and pour soap bases from somewhere like Bramble Berry. You can get a 7 pound sample set for $20, pour it into a Rubbermaid container instead of a "real" mold and it wouldn't cost too much. Essential oils would add some cost but you could always just go with unscented. Another idea is to get the ends and pieces assortments from other soap makers, you can usually get a mixed bag for a decent price.
Hint: really want to stretch your soap?? Melt your odds and ends in water as suggested above to make liquid soap!

And yes, the supplies to get started CAN be expensive, but they don't have to be. The most important part is the oils should be good quality. You can get a metal spoon, a glass bowl, and a plastic shoe box for a mold at the dollar store. Just don't use any of your good kitchen stuff for soap making. It shouldn't be reused after you use it to make soap.
__________________
Sara wifey to Chad and momma to Lily (4/11)

Sunny due in October!

We're a breastfeedin', babywearin', vax delayin', un-circumcisin', cloth diaperin', bedsharin', home birthin', atheist family from Texas!
Sarawithouth is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Copyright 2005 - 2014 Escalate Media. All Rights Reserved.